Dünya genelinde çevreye yönelik çalışmaları destekleme

Philips ile aydınlatılan Bosch ofisleri

Bosch, Almanya

Bosch'un verimli bir çalışma atmosferi oluşturmak ve enerji tasarrufu sağlamak üzere ofis aydınlatmasını nasıl kullandığını öğrenin.

Çeşitli alanlarda yenilik lideri olarak, üçüncü taraf ürünler söz konusu olduğunda da yüksek standartlar belirliyoruz. Bu nedenle, ışık kalitesi ve maliyet etkinliği için tam standartlarımızı karşılayan yeni CoreLine LED armatürleri seçtik.
- Günter Obwieser, Tesis Yönetimi Başkanı, Robert Bosch GmbH, Münih Fabrikası
Philips aydınlatma ile aydınlatılan Almanya Bosch'taki açık ofis alanı

Projede başarılması gerekenler

Bosch, tarihi şekillendirmeye yardımcı oluyor. Adı, 125 yıldır geleceğe dönük icatlar ve yarının teknolojisi ile birlikte anılıyor. Bugün, çalışmalarında çevreyi ve toplumu desteklemeye kendini adamıştır. Münih fabrikasının ofislerindeki yenileme çalışmalarının bir parçası olarak küresel bir aydınlatma çözümü aradı.

Doğru aydınlatma

Bosch'un ofis aydınlatmasına çok ihtiyacı vardı. Yeni sistemin oda mimarisiyle entegre olması ve düşük bir yatırım maliyetiyle önemli enerji ve bakım tasarrufları sağlaması gerekir. Aydınlatmanın kolayca kontrol edilebilir olması ve çalışanlara yüksek konfor sunması hayati önem taşıyordu.

LED'in güçlü yanlarını sergilemek için bir pilot proje gerçekleştirdik. Coreline Gömülü LED Armatürlerin montajı yapılarak 240 m2 ofis alanı ve özel odalara keyifli bir ışık sağlanmıştır. Bina mimarisiyle iyi bir şekilde bütünleşen ışıklar, aynı zamanda çalışanlarda konsantrasyona yardımcı olan, parlama yapmayan bir aydınlatma sağlıyor.

Aydınlatma, OccuSwitch DALI çoklu sensörleri kullanılarak kontrol ediliyor. Sensörler, doluluk ve mevcut gün ışığına bağlı olarak açık plan ofiste ışığı otomatik olarak artırıyor veya karartıyor. Bu, ışık yalnızca gerektiği zaman ve yerde açıldığından ek enerji tasarrufu sağlıyor. Akıllı çözümler, kalıcı etki.

Yeni ofis aydınlatma sistemleri elektrik tüketimini %52 oranında azalttı. Gün ışığı ve doluluk fonksiyonlarının optimum kullanımı ile %72'ye varan enerji tasarrufu sağlanacaktır. Beş yıl sonra, maliyet tasarrufu 15.000 €'yu veya 126 €'yu aşacak ve yıllık CO2 emisyonları en az 8 ton azaltılacaktır.

Meslektaşların dikkatinin dağılmamasına yardımcı olmak

Meslektaşların dikkatinin dağılmamasına yardımcı olmak

Ekip

Robert Bosch GmbH, Gasoline Systems

Müşteri

Günter Obwieser, Robert Bosch GmbH

Tesis Yönetimi

Martin Stark, Dirk Seifert

Signify