UV-C ışık dezenfeksiyonu ile mikroplarla mücadele

Salgının başından bu yana birçok ders aldık. Dünya genelinde aşılama programları yürütülüyor ve insanları virüsün sonuçlarından korumak için önlemler alınıyor. Ancak bazı yöntemlerin hastalığın yayılmasını önleme konusunda diğerlerinden daha etkili olduğunu da fark ettik.

COVID-19 enfeksiyonunun birincil yolunun hava olduğu konusunda artan bir fikir birliği var. Bu, iç mekan hava kalitesinin ve havalandırmanın iyileştirilmesini, zararlı patojenlerle temas riskini azaltmanın en etkili yollarından biri haline getiriyor. Saatteki hava değişimi sayısı (ACH), iç mekan havasının temiz hava ile yeterince filtrelenip filtrelenmediğini belirler.

Hava kalitesini iyileştirme

Temel havalandırma, temiz hava sağlamak, nemi kontrol etmek ve koku ve CO2 seviyelerini azaltmak için 6'ya kadar ACH gerektirir. Ancak her hava değişimi patojenlerin seviyesini yalnızca %63 oranında azaltır. Bu nedenle, konu 1-2 ACH'de patojenleri ortadan kaldırmayacak ancak kesinlikle kişisel konforu etkileyecek bir pencere açmak kadar basit değildir. Havalandırmayı belirgin bir artışla 15-20 ACH'ye yükseltmek, patojenleri riski azaltan bir düzeye indirmek için hava dezenfeksiyonunda kabul edilmiş bir stratejidir. Bunu başarmanın en iyi yollarından biri, Philips UV-C armatürleri gibi hava ve yüzey dezenfeksiyonu için gerekli seviyeleri oluşturan UV-C havalandırma ve iç mekan iklim çözümlerini sunmaktır. Aslında, üst hava UV-C ile hava yoluyla dezenfeksiyon testimiz, SARS-CoV-2 virüsünün %99,99'unun sadece 10 dakika içinde etkisiz hale getirildiğini gösterdi.1 Bu, 50 ACH'ye eş değerdir.

Üst hava dezenfeksiyonu nasıl çalışır?

UV-C dezenfeksiyonu üst hava bilgi görseli

UV-C teknolojisinin gücünü keşfedin

Futbol COVID-19'a gol atıyor: Sporda UV-C

UV-C aydınlatma, kulüplerin işleyişini ve fikstürleri oynanabilir halde tutmak için devam eden mücadelede hayati önem taşıyor ve bu belirsiz zamanlarda personel ve oyuncuları korumaya yardımcı oluyor.

UV-C: COVID-19'dan sonra gelecek

COVID-19'un ötesinde daha güvenli bir gelecek için havayı, yüzeyleri, nesneleri ve suyu dezenfekte eden UV-C aydınlatmanın olağanüstü gücünü keşfedin.

Ragbinin en büyük varlıklarını, yani taraftarları ve oyuncuları koruma

Harlequins'in kendi sahasında UV-C dezenfeksiyonu, stadyum sporlarında daha temiz bir geleceğe giden yolu aydınlatıyor.

UV-C dezenfeksiyonu: Bilmeniz gerekenler

UV-C'nin, COVID-19'a neden olan virüs de dahil olmak üzere bakteri, küf ve virüsler gibi mikroorganizmaları etkili bir şekilde nötralize ettiği kanıtlanmıştır.

UV ışık dezenfeksiyonu nasıl çalışır?

Ultraviyole ışıma, elektronlar ve atomlar arasındaki kimyasal bağları parçalamak için yeterli enerjiye sahiptir. Bu nedenle gözlere ve cilde karşı zararlı olabilir (güneş yanığı) ancak bu yüzden de yüzeyleri dezenfekte etmek ve havayı temizlemek için faydalıdır.

UV-C dezenfeksiyonunda, bakteriler, sporlar ve virüsler gibi mikroorganizmalardaki kimyasal bileşikleri çoğalmamaları için parçalamak amacıyla ışık kullanılır. Yıllar boyunca yüzlerce bakteri test edildi ve koronavirüsler dahil hepsi UV-C3 dezenfeksiyonuna tepki verdi. Laboratuvar testlerinde Signify'ın UV-C ışık kaynakları, bir yüzeydeki SARS-CoV-2 virüs bulaşmasını 9 saniye gibi kısa bir sürede saptanabilir seviyelerin altına indirdi.1. UV-C ışığının COVID-19 koruma stratejinizde önemli bir rol oynamasının açık bir nedeni.

UV-C dezenfeksiyon teknolojisinin faydaları

Güvenilir

UV-C teknolojisi 40 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır1

Verimli

Bugüne kadar test edilen tüm bakteri ve virüsler UV-C dezenfeksiyonuna tepki vermiştir2

Hızlı

Yüzeyleri ve eşyaları dakikalar içerisinde dezenfekte eder

Çok yönlü

Ofisler, okullar, mağazalar ve toplu taşıma gibi birçok uygulamada kullanılabilir

Philips UV-C lambalar, armatürler, cihazlar, kontrol sistemleri ve hizmetleri ürün yelpazesi

UV-C ışık dezenfeksiyonu

40 yılı aşkın süredir2, UV-C ışıması havayı, yüzeyleri ve suyu dezenfekte etmenin etkinliği kanıtlanmış bir yolu olmuştur. Ultraviyole, arkadan aydınlatmalı posterleri parlatan ve yaz bronzluklarından sorumlu olan bir tür elektromanyetik (EM) ışımadır. EM spektrumunda, görünür ışık ve X ışınları arasında yer alır ve insan gözüyle görülmez.

Dezenfeksiyonun sürdürülebilir yolu

UV-C dezenfeksiyonu kimyasal değil fiziksel bir işlem olduğundan, zehirli, tehlikeli veya aşındırıcı kimyasal maddeleri işlemeye, taşımaya veya depolamaya gerek yoktur ve kimyasal kalıntı da söz konusu değildir. Elleri, yüzeyleri ve nesneleri sıvı dezenfektanlarla dezenfekte etmeyi içeren kapsamlı bir dezenfeksiyon stratejisinin parçası olarak şiddetle tavsiye edilen basit, sürdürülebilir ve güvenlik bilincine dayanan bir çözümdür.

UV-C aydınlatma: Uygulama alanları

Hem konut uygulamaları hem de profesyonel uygulamalar için hava, yüzey, nesneler ve su dezenfeksiyonunda kullanıma uygun eksiksiz bir UV lambaları, armatürler, odalar ve kontrol sistemleri ürün yelpazesi sunuyoruz.

UV-C yüzey dezenfeksiyonu

UV-C nesne dezenfeksiyonu

Su arıtmada kullanılan UV lambalar

Size en yakın Philips UV-C dezenfeksiyon aydınlatmasında uzmanlaşmış distribütörü, ortağı veya teknisyeni bulun

İndirmeler

Bilgi simgesi

Tüm ilgili eğitim kaynakları ve eğitimleri bulmak için buradakiSignify Aydınlatma Akademimizi ziyaret edin.

Bir uyarı

UV-C aydınlatması doğru şekilde kullanıldığında minimum risk sunar. UV-C'ye doğrudan maruz kalmak tehlikelidir. Işık hasarından, gözlerde ve deride ciddi yaralanmalardan kaçınmak için aydınlatma her zaman yeterli kalkan ve koruyucularla (varlık algılama sensörleri veya zamanlayıcılar gibi) kurulmalıdır. Bu tür güvenlik önlemleri olmadan sağladığımız UV-C dezenfeksiyon aydınlatma armatürlerinin, yalnızca montaj talimatlarında ve kullanım kılavuzlarında belirtilenlerle sınırlı olmamakla birlikte belirtilen korumaları içeren dezenfeksiyon sistemlerinde bileşenler olarak kullanılması amaçlanmıştır.

Philips UV-C dezenfeksiyon aydınlatma armatürleri yalnızca Signify veya kalifiye ortakları tarafından satılmalı ve sıkı güvenlik ve yasal gerekliliklerimize göre kalifiye profesyoneller tarafından kurulmalıdır.

V-C lambalarımızın hiçbiri dünyanın herhangi bir yerinde tıbbi cihaz olarak sertifikalı veya onaylı değildir ve bu şekilde kullanılmamalıdır. Ölüme, kişisel yaralanmaya ve/veya ortamda hasara neden olabilecek ve/veya yol açabilecek uygulamalarda ya da faaliyetlerde asla kullanılmamalıdır. Daha yüksek dozlarda UV-C'ye maruz kalan bitkiler ve/veya malzemeler zarar görebilir ve/veya rengi bozulabilir.

  1. EPA Report, “Building Retrofits for Increased Protection Against Airborne Chemical and Biological Releases” Pg. 56 ​
  2. Bakteri, Protozoa, Virüs ve Alg Artımlı Kayıt İnaktivasyonunu Başarmak için Gerekli Akış (UV Dozu) Adel Haji Malayeri, Madjid Mohseni, Bill Cairns ve James R. Bolton tarafından gözden geçirildi, güncellendi ve genişletildi. Önceki katkılar Gabriel Chevrefils (2006) ve Eric Caron (2006) tarafından yapıldı. Benoit Barbeau, Harold Wright (1999) ve Karl G. Linden tarafından denetlendi
  3. Nadia Storm et al, Rapid and complete inactivation of SARS-CoV-2 by ultraviolet-C irradiation, 2020. Raporu şurada bulabilirsiniz: https://www.nature.com/articles/s41598-020-79600-8 . Bu çalışmada kullanılan UV-C ışıması 0,849 mW/cm2'dir.
  4. CAP, CLIA, AABB Sertifikalı Güvenlik Referans Laboratuvarı olan Innovative Bioanalysis tarafından yeterli hava dolaşımı olan bir odada yapılan laboratuvar testinden elde edilen sonuçlara göre. Daha fazla bilgi için lütfen bağlantıdan indirebileceğiniz Innovative Bioanalysis raporuna bakın.