Türkiye'nin lider tersanesinde fark yaratan aydınlatma

Sedef Tersanesi

Tuzla, Türkiye

Yılda 50.000 ton kapasiteye sahip panel hatları, 100.000 ton sac işleme ve 600.000 DWT gemi inşaatı kapasitesi, 194.000 m2 alanı ile Türkiye’nin en büyük ve en modern özel sektör tersanesidir.

Tersanemizin açık ve kapalı alanlarındaki aydınlatmalarda LED dönüşümünü gerçekleştirerek enerji giderlerimizde önemli ölçüde iyileşme sağladık. Daha aydınlık ve verimli aydınlatmalar sayesinde; hem çalışan performansında hem de tesisimizin görünürlüğü konusunda olumlu gelişmeler kaydettik.
- Kaşif Kalkavan, Satınalma Direktörü
sedef tersanesi alan aydinlatma 1
sedef tersanesi alan aydinlatma 2
Sedef tersanesi kapali alan aydinlatma

Müşteri Talebi

Sedef Gemi İnşaatı A.Ş., tersanedeki yüksek enerji gideri, montaj yüksekliğinden kaynaklanan bakım ve işletme zorluğu ve minimum güvenlik standlartlarının sağlanması talebi ile enerji tasarruflu aydınlatma çözümlerini değerlendiriyordu. Bu kapsamda, açık ve kapalı alan aydınlatmalarını Philips LED aydınlatma armatürleri ile değiştirmeye karar verdiler.

Doğru Aydınlatma

Philips aydınlatma endüstriyel tesis ve açık alan aydınlatma uygulamalarında, keşif aşamasından tasarım aşamasına, devreye alma hizmetlerinden uzun dönem servis anlaşmalarına hatta finansal çözüm paketlerine kadar bütünsel bir yaklaşım benimsemiştir. Bu yaklaşım ile amaç, tüm paydaşlar için anlamlı değer sağlayacak bir çözüm ortaklığı oluşturmaktır.

Kapalı ve açık olmak üzere toplam 194.000 m2 üretim alanına sahip Sedef Tersanesi'nde iç mekanlarda yüksek verim ve kullanım ömrüne sahip LED yüksek tavan armatürü Philips GreenPerform Highbay Gen3 kullanılmıştır. Uluslararası standartlarda (EN12464 - 1) tanımlanan doğru iç mekan aydınlatma kriterleri doğrultusunda, talep edilen güvenli ve konforlu aydınlatma seviyesi sağlanmıştır.

Dış aydınlatmada ise, yüksek verimli ve uzun ömürlü Philips ClearFlood Large LED projektörler ile kontrollü bir aydınlatma ile güvenlik seviyesi arttırılırken, enerji tasarrufu sağlanmış ve ışık kirliliğinin önüne geçilmiştir.

Çevre Dostu Aydınlatma

Çevre Dostu Aydınlatma

Proje Ekibi

Sedef Gemi İnşaatı A.Ş.

Müşteri

Vekmar Elektrik A.Ş.

Proje Partneri

Samet Balkan

Proje Satış Müdürü

Emre Ertok

İç Aydınlatma Ürün Müdürü

Onur Uraz

Dış Aydınlatma Ürün Müdürü

İlgili Referanslar