Şu anda Philips lighting web sitesini ziyaret ediyorsunuz. Sizin için yerel bir sürüm mevcut.
Öneriler

  Mesafeleri aşan tünel

  aydınlatması

  Lundbytunnel,
  Göteborg, İsveç


  LED’li aydınlatmanın uzun mesafeli Lundbytunnel'de güvenliği nasıl arttırdığını öğrenin
   Tüneller için Philips aydınlatma ile aydınlatılan Lundbytunnel'ın içi

  LED’li aydınlatmadan
  kaynaklanan

  parlama hakkında endişeliydik ancak bunun hiç de sorun olmadığı ortaya çıktı. TunLite LED aydınlatma armatürü iyi ışık dağıtımı ve tek tiplilik sağlar, ayrıca bir bütün olarak sistem çözümü çok çekici."

   

  -Berth Torsson, Teknik Proje Müdürü, Trafikverket (İsveç Ulaşım İdaresi)

  Philips ile aydınlatılan Lundbytunnel
  Philips ile aydınlatılan Lundbytunnel

  Müşteri İhtiyacı

   

  Göteborg'taki Lundbytunnel'e bir miktar uzun mesafeli aydınlatma gerekliydi. 2,2km uzunluğuyla, aydınlatma sistemleri günde 24 saat kullanımdaydı. Mevcut ışıklar kullanım ömürlerinin sonuna ulaştığında, Trafikverket seyahat idarecileri son teknoloji bir değişiklik istedi.

  Doğru aydınlatma 


  Tünel aydınlatmasının mesafe alması gerekiyorsa çeşitli standartların karşılanması lazımdı. Trafikverket, iyi renksel geriverim ile beyaz ışık sağlayan enerji tasarruflu armatürler istedi. Bakım kesintiye uğratıcı ve maliyetli olduğundan, aydınlatmanın da uzun bir hizmet ömrüne ihtiyacı vardı. Son olarak, sistemin parlaklık standartlarını karşılaması ve herhangi bir stroboskopik efekti engelleyerek tek tiplilik elde etmesi gerekliydi.

   

  Philips TunLite LED teste sokuldu. “10 66W TunLite LED kullanarak bir test kurulumu yürüttük”, Berth Torsson, Trafikverket'teki Teknik Proje Müdürü. “LED sonuçları çok iyiydi, böylece 61 W'ye giden gücü azaltmayı denedik. Sonuç gerçekten etkileyiciydi, böylece tünel tavanının merkezine 160 armatür kurduk. Armatürler arasındaki mesafe 8 metre; önceden, mesafe 6 metreydi. Artık tüm tünele LED'ler kurmaya karar verdik.”

  Artık genel maliyeti düşürecek şekilde daha az ışık gerekli. Dahası, yeni aydınlatma tüneldeki güvenliği güçlendirdi. Berth Torsson şöyle açıklıyor: “Kullanıcılar çok olumlu tepki verdi. Beyaz LED'li aydınlatmayı eski SON lambalarından gelen sarı ışıktan çok daha net buldular. Ayrıca Ra 70 ile daha iyi renksel geriverime sahip, bu da tüneldeki trafik güvenliğinin iyileşmesiyle sonuçlandı”.

  Çığır açan LED ışıklar, bakım maliyetlerini ve trafik kesintilerini minimuma indirecek şekilde 60.000 saatlik hizmet ömrüne sahip. Enerji tüketimi yıllık 21.000 kWs oranında ve CO2 emisyonu yıllık 25.000 ton oranında düşürüldü.

  Işıkla
  yol risklerini azaltma

  Ekip

  Trafikverket, Berth Torsson

  Müşteri

  İlgili Referanslar

  • Meir Tüneli

   Meir Tüneli

   Meir Tünelinin LED tünel aydınlatması ile sürücü güvenliğini durmaksızın nasıl ortaya koyduğunu öğrenin

  • Erkenek Tüneli

   Erkenek Tüneli

   Philips tunnelogic sistemi kullanılan Malatya Erkenek Tünel Aydınlatma projesinde optimum enerji tasarrufu ile yüksek sürüş konforu sağlandı

  • Sørnes Tüneli

   Sørnes Tüneli

   Arabanızla geçerken, Sørnes Tüneli’ndeki LED tünel aydınlatmasının, konvansiyonel bir tünel aydınlatmasından ne kadar farklı olduğunu izleyin.

  • Çamlıca Tüneli

   Çamlıca Tüneli

   Çamlıca Tüneli Philips LED Aydınlatma projesi