Yarasa dostu gece aydınlatması

Nieuwkoop,

KEMA, Hollanda

Pek çok nadir, hassas hayvan ve bitki türü sayesinde, Hollanda'nın Nieuwkoop belediyesindeki Zuidhoek, Natura 2000 ağının bir parçasıdır. Çevresel etkiyi değerlendirdikten sonra 2011 yılında belediye, 89 konut inşa ederek Zuidhoek'i yerleşim alanına dönüştürmeye karar verdi. Araştırma, bu bölgenin bazı nadir yarasa türleri için önemli bir beslenme alanı olduğunu gösterdi.

3 Nieuwkoop
Aydınlatma tasarımındaki genel amaç karanlık kalitesini artırmaktı ve bunu başarmak için en iyi ışık kaynağını bulmak istedim.
Robert Jan Vos, Bağımsız aydınlatma tasarımcısı, IALD
Nieuwkoop projesinde başarılması gerekenler

Projede başarılması gerekenler

Araştırmanın sonucu, bölgenin bazı nadir yarasa türleri için önemli bir beslenme alanı olduğunu gösterdi.

Bu nedenle, konut programına geçmeden önce belediye bazı koruma önlemleri almak zorunda kaldı. Bu önlemler, yarasaların gece beslenme ve faaliyetlerini rahatsız etmeyecek aydınlatmayı da kapsıyordu.

Doğru aydınlatma

Yerleşim bölgesi için aydınlatma planını yapan Aydınlatma Tasarım Danışmanı Robert Jan Vos, "Projenin temel yönü, konut programının yerel vahşi yaşamı etkilemediği, doğal bir çevre düzenleme konsepti yaratmaktı" diyor.

Belediye, Nieuwkoop'ta yaşayan yarasa nüfusunun rahatsız olmadan bir gece geçirmesini sağlamak için Wageningen Üniversitesi ve bu alanda faaliyet gösteren STK'lerle birlikte kapsamlı araştırmalar sonucunda geliştirilen özel Philips ışık tarifini seçti. Hem renk hem de dalga boyu, bölgede yaşayan sakinler için iyi seviyede görüş mesafesi sağlarken yarasaların sanki hiç yapay aydınlatma yokmuş gibi gecenin keyfini çıkarmasını sağlamak için tasarlandı. Bu nedenle, güvenlikten ödün verilmedi.

Belediye, ışık düzeylerini daha da optimize etmek amacıyla ışığın yalnızca ihtiyaç duyulduğunda açık olmasını sağlamak için Interact City uzaktan ışık yönetimi sistemini kurdu.

Uyumluluk Nieuwkoop

Doğa koruma hedefleriyle tam olarak uyumlu

Özel ışık tarifinin uygulanması, belediyenin Zuidhoek'teki konut programını desteklerken, Natura 2000 direktifleriyle uyumlu ideal bir altyapının oluşturulmasını sağlıyor.

Esneklik

Maksimum esneklik ve optimize edilmiş verimlilik

Belediye, Interact City aydınlatma yönetim yazılımı ile dim etme programları ve yıllık dim etme takvimi ayarlamak için tam bir esnekliğe sahiptir. Bu sayede, yapay aydınlatma yalnızca ihtiyaç duyulduğunda kullanılır ve enerji verimliliği optimize edilir.

Yaşanabilir alan

Tüm sakinler için yaşanabilir bir alan yaratma

Yeni aydınlatma çözümü, bölgede yaşayan yarasaların yapay aydınlatmanın renk ve dalga boyundan rahatsız olmamasını sağlıyor. Aynı zamanda, sakinler için iyi seviyede görüş mesafesi ve ideal güvenlik hissi de sunuyor.

Mini 300 Stealth LED

Doğru ışığı kullanmak, değerli flora ve faunanın korunmasına yardımcı olabilir. Yarasa dostu aydınlatma tarifimizle birlikte Mini 300 Stealth LED, gece saatlerinde doğayı rahatsız etmek istemeyen yol ve konut alanı uygulamaları için mükemmel bir seçimdir.

Değerli bir doğal yaşam alanı için özel ışık tarifi

Değerli bir doğal yaşam alanı için özel ışık tarifi

Ekip

Nieuwkoop Belediyesi

Müşteri

Robert Jan Vos

Aydınlatma tasarımcısı