Şu anda Philips lighting web sitesini ziyaret ediyorsunuz. Sizin için yerel bir sürüm mevcut.
Öneriler

  Endişe duymadan yürüyün

  Kazaları önleme

   

  Beyaz ışık sadece bizi daha güvende hissettirmez, motor kazalarının olma ihtimalini de gerçekten azaltabilir. Yeni araştırmalar, beyaz ışığın, engellere takılarak veya dengesiz kaldırımlarda düşme ihtimallerini azaltarak yayalara da yardımlar sağladığını gösterir.

  Philips beyaz aydınlatma ile aydınlatılan bir sokaktaki direkli armatüre yakından bakış

  Beyaz ışığa bilimsel bir bakış

   

  Troy, New York’taki Aydınlatma Araştırma Merkezi beyaz ışığın motorcuların yandan görüşünü iyileştirip iyileştirmediğini incelemiştir. Yol uzantısının kenarına, yola doğru ve yoldan doğru hareketin simülasyonunu yapan özel bir panel yerleştirildi. 13 denek, gündüz vaktinde ve daha sonra gece CosmoWhite ve sarı sodyum lambalarla bir dizi teste katıldı.

   

  Panel rastgele düzende hareket ettirilerek, toplamda 686 ayrı deneme yürütüldü. Panel yoldan uzağa hareket ettirildiğinde, sürücülerin hızlanması beklenildi. Yola doğru hareket ettirildiğinde, sürücünün fren yapması beklenildi.

  Philips beyaz ışık bir sokağı etkili şekilde aydınlatır

  Açıklayıcı araştırma

   

  Sonuçlar, beyaz ve sarı ışık arasında frene basma ve hızlanmaya yönelik yanıt sürelerinde istatistiksel açıdan önemli bir fark olduğunu göstermiştir. Her iki durumda, beyaz ışıkla tepki süresi daha düşük olmuştur, bu da sürücülerin beyaz ışık altında yol kenarındaki nesneleri daha hızlı görebildiğini ortaya koyar.

  Philips ile aydınlatılmış bir konut alanındaki yoğun sokak

  Hikayenin ardındaki bilim

   

  Bir nesneyi görmeniz için, nesne ile nesnenin arka planı arasında belirli bir aydınlatma düzeyi farkı (örn. kontrast) olması gerekir. Kontrast algılama eşiği, insan gözünün nesneyi fark edebilmesi için, mutlaka rengini veya ayrıntılarını algılaması gerekmeksizin gerekli olan minimum farktır.

   

  Kontrast eşiğinin düşük olması, bir nesnenin algılanmasının daha kolay olduğu anlamına gelir. Testler, beyaz ışığın, özellikle düşük ışık seviyelerinde, sarı ışıktan daha düşük bir aydınlatma düzeyi eşiği verdiğini gösterir. Bu, insanların veya diğer nesnelerin görülmesinin beyaz ışık altında daha kolay olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, beyaz ışığın düşük aydınlatma düzeyi eşiği sürücüler ve diğer yol kullanıcıları için iyileştirilmiş güvenliğe katkı sağlar.

  Philips beyaz ışığı ile iyice aydınlatılmış konut alanı