Şu anda Philips lighting web sitesini ziyaret ediyorsunuz. Sizin için yerel bir sürüm mevcut.
Öneriler

  Geceleyin

  daha güvenli hissedin

  Güvenlik


  Işık, geceleyin dışarıda güvenli hissedip hissetmememizde büyük rol oynar. Kötü aydınlatılmış alanlarda, yüzlerin tanınması daha güçtür ve birisinin gölgelerde gizlenip gizlenmediğini söylemek zor olabilir. Polonya’da yapılan bir araştırma, aydınlatılmamış bir alanda yürünüldüğünde, katılımcıların neredeyse dörtte üçünün güvenlikleri açısından korku duyduğunu bulgulamıştır.
  Kadınlar Philips ile etkili şekilde aydınlatılan bir sokakta yürüyor

  Beyaz ışıkla güven vermek  

   

  Beyaz ışık yeni konfor ve güvenlik seviyeleri sunar. Üstün renksel geriverim ve daha yüksek algılanan parlaklık sunarak nesnelerin, renklerin, şekillerin ve diğer ayrıntıların ayırt edilmesi kolaylaştırır. Beyaz ışık altında, uzak bir mesafeden bile yüzlerin tanınması gelişir, bu da endişeyi gidermeye yardımcı olur. Beyaz ışık, huzursuz edici gölgeli alanlar olmaksızın en dengeli aydınlatmayı da sunar.

   

  Vatandaşları daha güvenli hissettirirken Philips beyaz ışık ile aydınlatılan bir sokak

  Bir güvenlik fasit dairesi oluşturmak  


  Beyaz ışık daha fazla güvenliğe yol açacak şekilde, kendini yineleyen bir olaylar zinciri - bir 'fasit daire' - oluşturur. İkamet edenler, sokaklarda daha güvende hissederse, onları daha sık kullanacaktır. Dışarıda yürüyen ve bisikletiyle gezinen çok sayıda insan olduğunda, sokaklar daha az ıssız ve daha kucaklayıcı olacaktır.

   

  Dışarıda daha çok insan varken, vandalizm ve suç eylemleri cesaretlendirilmemiş olur; şehir, sakinler ve ziyaretçiler için daha da çekici hale gelir.

  Suçu düşürmek, korkuyla savaşmak  


  Beyaz ışık toplumu daha güvenli yapmaya gerçekten yardımcı olur. Yakın tarihli çalışmalar, artan aydınlatmanın ve tek tipliliğin suç korkusunu azalttığını ve beyaz ışığın suçluları yakalamaya yardımcı olduğunu ortaya koyar.

   

  Galler'deki Neath Port Talbot Meclisi'nden bir konuşmacıya göre “Beyaz ışık, aydınlatma seviyesini yükseltip yüzlerin ve renklerin tanınmasını kolaylaştırarak suç oranının azaltılmasına yardımcı olur. Bu, suçluları caydırır ve polise destek olur.” Beyaz ışık gözetim kamerası resim kalitesini de iyileştirir, daha net kanıt sağlamaya yardımcı olur.

  Polis güvenlik kameralarını izliyor
  Philips beyaz ışık ile daha güvenli bir park alanı oluşturmak

  Suçla ışık ile mücadele etmek: karşılaştırmalı bir çalışma

   

  2000’de, Cambridge Üniversitesi’nin Suçbilim Enstitüsü tarafından yürütülen araştırma projeleri, iyileştirilmiş sokak aydınlatmasının İngiltere’deki iki kentsel alanındaki suç oranı üzerindeki etkilerini araştırdı. Dudley’de deney alanında suç oranı %41 azaltılırken, kontrol alanında bu oran yalnızca %15’ti.

   

  Stoke’ta, deney alanında suç oranı %43 ve iki bitişik bölgede %45 azaltılırken, iki kontrol alanında bu oran yalnızca %2 idi. Düşen suç oranından elde edilen tasarrufun, sokak aydınlatmasının iyileştirilmesinin yol açtığı finansal maliyeti bir yıl sonra 2,4 ve 10 kat geçtiği sonucuna varıldı. Suç oranları ve aydınlatma arasındaki bağlantı, yeni ışıkların yalnızca suçla mücadeleye yardımcı olmadığını, aynı zamanda yasadışı etkinlikleri azaltarak kendi paralarını da çıkardığını ortaya koyar.