Şu anda Philips lighting web sitesini ziyaret ediyorsunuz. Sizin için yerel bir sürüm mevcut.
Öneriler

  Şehir İnsan Işık 
  ödülü 2014

  Şehir İnsan Işık ödülü 2014

  2014 ödüllü yarışmasındaki harika girişlerden öne çıkanları inceleyin.
  Leipzig

  Birincilik Ödülü

  Leipzig şehri 2014 Şehir İnsan Işık ödüllerinde birincilik ödülünü kazanmıştır


  Almanya'daki Leipzig şehrine, 7 Kasım 2014'te Dubrovnik, Hırvatistan'daki 12. yıllık Şehir İnsan Işık ödüllerinde Richard-Wagner-Platz'ın kentsel yenilenmesi için birincilik ödülü verilmiştir. Aydınlatma tasarımı, kendisi de ödül almış olan Licht Kunst Licht Bonn/Berlin aydınlatma tasarımı ofisi tarafından yapılmıştır.

  Leipzig'in doğduğu şehrin 10. yüzyıl pazar oluşumu alanı olan Richard-Wagner-Platz Orta Çağlardan Komünizmin yıkılışına siyasi ve mimari tarihle doludur. Benzersiz aydınlatma atmosferi, binaları, heykelsi havuzları ve kaykay parkını aydınlatmak için sıcak beyaz ışık ile şehrin mimarisini dikkatlice eşleştirir. Modern çağdaş LED’li aydınlatma ile doğru atmosferi oluşturmak, tarihi armatürleri korumak ve vurgulamak ve şehir için önemli enerji tasarrufları sağlamak için nihai sonuca pek çok farklı konu dahil edilmiştir.
  Leipzig
  Bay Leipzig şehrinin temsilcisi Rainer Barth şu yorumu yapmıştır: "Leipzig'in tarihi köklerine saygı duruşunda bulunmak istedik, bu nedenle demokratik bir karar alma süreci ile aydınlatmayı yeniden tasarlamak üzere kamusal bir yarışma başlattık. Proje, vatandaşların ve diğer pay sahiplerinin kentsel bir yenileme projesine nasıl dahil olduğunun mükemmel bir örneğidir."

  "Philips ve LUCI, vatandaşlarının ve ziyaretçilerinin hayatlarını ve deneyimini benzer şekilde iyileştirmek için ışığı yaratıcı biçimde kullanan en sürdürülebilir kentsel yenileme projelerini kutlamak için on yıldan fazla süre önce Şehir İnsan Işık ödüllerini oluşturdu" Vojislav Radovic, Philips Dış Mekan Aydınlatma Müdürü Güney Bölgesi C&EE. "Bu yıl gönderilen projeler çarpıcı kalitedeydi ve geleceğin şehirleri için yeni bir standart belirledi. Leipzig projesi yalnızca şehirlerden gelen kalabalığı değerlendirme fikirler ve şehir güzelleştirmesi ve güvenliği sunduğu için yenilikçi değildi, aynı zamanda en son aydınlatma teknolojisi ile karmaşık mirasın hatırlanmasının hassas dengesini dengelemek için de yenilikçiydi."

  Aydınlatma tasarımı:
  Licht Kunst Licht
  www.lichtkunstlicht.com/en/
  Copenhagen

  İkincilik ödülü

  Bicycle snake köprüsü, Kopenhag, Danimarka


  Bicycle Snake bisikletçiler için özel uzun, kırmızı heykelsi bir köprüdür. Bisikletçileri yayalardan ayıran ve aşağıdaki rıhtım tarafını koruyan deniz seviyesinin üzerinde benzersiz ve heyecan verici bir sürüş yoludur. Geceleyin, köprü, alanı parlak, görsel bir öğe ile zenginleştirmek için tırabzanda dahili aydınlatma ile yumuşak şekilde aydınlatılır. Bu yılın jürisi, aydınlatma efektleri için ek enerji tüketimi ve parlama olmaması anlamına gelen, kullanılan sınırlı aydınlatmadan etkilendi.

  Mimari ve aydınlatma tasarımı DISSING+WEITLING tarafından yapıldı.

  Aydınlatma tasarımı:
  DISSING+WEITLING.
  www.dw.dk
  Strazburg

  Üçüncülük ödülü

  Place du Château, Strazburg, Fransa


  Place du Château Notre Dame Katedrali'ne bitişik simgesel bir meydandır. Bu proje, onu, UNESCO Dünya Mirası alanı Grande-Île'in çarpıcı bir özelliğine dönüştürmek için ortaya koyuldu. Jüri, hem dikey hem de yatay yüzeylerde ışığın kullanımından etkilendi, bu, benzersiz, sofistike ve çarpıcı bir şekilde yürütülmüş bir meydan okumaydı. Konferanslar, kılavuzlu turlar, atölyeler ve anketler dahil vatandaşları içeren bir yıllık zorlu uzun hazırlık süreci nihai sonucun güvenilirliğine katkı sağladı.

  Aydınlanma tasarımı l’Acte Lumiere tarafından yapıldı.

  Aydınlatma tasarımı:
  l’Acte Lumiere
  www.acte-lumiere.com
  Wellington

  Övgüye Değer Proje

  Wellington, Yeni Zelanda


  Çevresel tasarım ile suçu önleyen etkileşimli aydınlatma. Dar karanlık aydınlatılmış bir sokak, bu yarayıcı etkileşimli aydınlatma şeması sayesinde geceleyin yayalar için güvenli ve eğlenceli bir yer haline geldi. Varlık detektörleri animasyonlu düzenlerle ve eğlendiren ve alana hayat katan yumuşak renklerle oyun dolu bir aydınlatmayı tetikler. Bu proje, birden fazla senaryo oluşturan, bağlantılı, etkileşimli aydınlatmaya veya yoldan geçenlerle etkileşime giren sensörler ile tetiklenen "ışık oyunları"na sahip bir sokağın yaşanılırlığını, güvenliğini ve görünürlüğünü iyileştirmek için ışığın kapasitesini vurgular. Cazip kurulum, hayal gibi bir görünüm oluşturan yansıtılan ışık efektleri ile şeridin yukarısında asılı büyük bir avizedir. Ek olarak, proje parlama ve saçılan ışığı önlemek üzere ortaya atılan düşünce açısından jüriyi etkiledi. Aydınlatma tasarımı Stephenson & Turner NZ Ltd. tarafından yapıldı.

  Aydınlatma tasarımı:
  Stephenson & Turner NZ Ltd.
  www.stephensonturner.com
  Pula

  Övgüye Değer Proje

  Yaşayan vinçlerin aydınlatılması, Pula, Croatia


  Bu, şehrin tersanesini onurlandıran, Şehir İnsan Işık ödüllerindeki tek "endüstriyel miras" aydınlatma projesiydi. Uljanik dünyadaki çalışan en eski tersanelerden biridir. Tersaneyi şehrin merkezinden uzağa taşımak yerine, öne çıkarıldı ve şehrin mirasını hatırlamak için bir simge ve alanın ekonomik büyüme motoru olarak yüceltildi. Bu benzersiz proje, Pula'nın endüstriyel mirasını vurgulamak için renk ve yoğunluk açısından 16.000 farklı varyasyon yayan sekiz devasa vinci Philips LED ışığına boyar. Büyük ölçekli bir ışık özelliği sahilin dinamik bir heykelini oluşturarak, ışıklı ufka dikey bir eksen ekler. Vinçlerin aydınlatması, limanlı diğer şehirler ve yeni kentsel alan geliştirme programları için bir örnek olarak hizmet verir. Tersane canlı bir simgeye çevrildi, kentsel aydınlatma projesi, şehre bolluk getiren endüstriyel mirası korumaya yönelik cesur kararı açısından öne çıktı. Pula'nın sahihini canlandıran ayrışan bir simge. Aydınlatma tasarımı Skira lighting design tarafından yapıldı.

  Aydınlatma tasarımı:
  Sikra lighting design
  www.skira.hr/
  Ankara

  2014 People’s Choice ödülü kazananı

  Aydınlatma ana planı, Ankara, Türkiye


  People Choice ödülü, halkın en sevdikleri kentsel aydınlatma girişi için oy verebildiği yeni bir ödül kategorisidir. Bağımsız profesyonel jüri tarafından seçilen Şehir İnsan Işık ödüllerinden bir numaralı 16 proje bu ödül için yarışıyor. Ankara şehri halktan en çok oyu aldı. Ankara kısmen sosyal medya ağı ile People Choice ödülünü harekete geçirdiği için kazandı.
  Ankara
  Şehir yapılarını bir aydınlatma ana planında düzenleyerek mimari uyum oluşturuldu. Sıcak ve zarif ambiyans, bağlantılı beyaz ve renkli ışık teknolojisi kullanılarak gece vakti manzaraya saygı gösterir. Şema, şehrin kimliğini destekleyen modern silüetlerle güvenli, çekici alanlar oluşturarak, sakinler ve ziyaretçiler üzerinde olumlu bir etkiye sahip oldu. Bu tür büyük ölçekli kentsel aydınlatma projeleri sıkça görülmez ve jüri, bunun, tüm bir şehrin varlıkları ve altyapısı için eksiksiz bir aydınlatma ana planını oluşturabilmenin ve uygulayabilmenin mükemmel bir örneği oldu. Sonuç, şehrin imajının ve yaşanılırlığının harika şekilde iyileşmesi ve gelişmesi oldu.

  Aydınlatma tasarımı:
  UVA Lighting & Engineering
  www.uva.com.tr/

  Bizimle temasa geçin

   

  Profesyonel aydınlatma sistemlerimizin herhangi birine ilişkin sorularınız için, lütfen bu formu kullanın

   

  Sorularınızı daha ayrıntılı hale getirmek için ayrıntılı formumuzu kullanın