Daha fazla marka

Mesafeleri aşan tünel

aydınlatması

Lundbytunnel,
Göteborg, İsveç


LED’li aydınlatmanın uzun mesafeli Lundbytunnel'de güvenliği nasıl arttırdığını öğrenin
 Tüneller için Philips aydınlatma ile aydınlatılan Lundbytunnel'ın içi

LED’li aydınlatmadan
kaynaklanan

parlama hakkında endişeliydik ancak bunun hiç de sorun olmadığı ortaya çıktı. TunLite LED aydınlatma armatürü iyi ışık dağıtımı ve tek tiplilik sağlar, ayrıca bir bütün olarak sistem çözümü çok çekici."

 

-Berth Torsson, Teknik Proje Müdürü, Trafikverket (İsveç Ulaşım İdaresi)

Philips ile aydınlatılan Lundbytunnel
Philips ile aydınlatılan Lundbytunnel

Müşteri İhtiyacı

 

Göteborg'taki Lundbytunnel'e bir miktar uzun mesafeli aydınlatma gerekliydi. 2,2km uzunluğuyla, aydınlatma sistemleri günde 24 saat kullanımdaydı. Mevcut ışıklar kullanım ömürlerinin sonuna ulaştığında, Trafikverket seyahat idarecileri son teknoloji bir değişiklik istedi.

Doğru aydınlatma 


Tünel aydınlatmasının mesafe alması gerekiyorsa çeşitli standartların karşılanması lazımdı. Trafikverket, iyi renksel geriverim ile beyaz ışık sağlayan enerji tasarruflu armatürler istedi. Bakım kesintiye uğratıcı ve maliyetli olduğundan, aydınlatmanın da uzun bir hizmet ömrüne ihtiyacı vardı. Son olarak, sistemin parlaklık standartlarını karşılaması ve herhangi bir stroboskopik efekti engelleyerek tek tiplilik elde etmesi gerekliydi.

 

Philips TunLite LED teste sokuldu. “10 66W TunLite LED kullanarak bir test kurulumu yürüttük”, Berth Torsson, Trafikverket'teki Teknik Proje Müdürü. “LED sonuçları çok iyiydi, böylece 61 W'ye giden gücü azaltmayı denedik. Sonuç gerçekten etkileyiciydi, böylece tünel tavanının merkezine 160 armatür kurduk. Armatürler arasındaki mesafe 8 metre; önceden, mesafe 6 metreydi. Artık tüm tünele LED'ler kurmaya karar verdik.”

Artık genel maliyeti düşürecek şekilde daha az ışık gerekli. Dahası, yeni aydınlatma tüneldeki güvenliği güçlendirdi. Berth Torsson şöyle açıklıyor: “Kullanıcılar çok olumlu tepki verdi. Beyaz LED'li aydınlatmayı eski SON lambalarından gelen sarı ışıktan çok daha net buldular. Ayrıca Ra 70 ile daha iyi renksel geriverime sahip, bu da tüneldeki trafik güvenliğinin iyileşmesiyle sonuçlandı”.

Çığır açan LED ışıklar, bakım maliyetlerini ve trafik kesintilerini minimuma indirecek şekilde 60.000 saatlik hizmet ömrüne sahip. Enerji tüketimi yıllık 21.000 kWs oranında ve CO2 emisyonu yıllık 25.000 ton oranında düşürüldü.

Işıkla
yol risklerini azaltma

Ekip

Trafikverket, Berth Torsson

Müşteri

İlgili Referanslar

 • Meir Tüneli

  Meir Tüneli

  Meir Tünelinin LED tünel aydınlatması ile sürücü güvenliğini durmaksızın nasıl ortaya koyduğunu öğrenin

 • Erkenek Tüneli

  Erkenek Tüneli

  Philips tunnelogic sistemi kullanılan Malatya Erkenek Tünel Aydınlatma projesinde optimum enerji tasarrufu ile yüksek sürüş konforu sağlandı

 • Sørnes Tüneli

  Sørnes Tüneli

  Arabanızla geçerken, Sørnes Tüneli’ndeki LED tünel aydınlatmasının, konvansiyonel bir tünel aydınlatmasından ne kadar farklı olduğunu izleyin.

 • Çamlıca Tüneli

  Çamlıca Tüneli

  Çamlıca Tüneli Philips LED Aydınlatma projesi