Daha fazla marka

Kırıkkale Nur Camii’nde

ödüllü aydınlatma

Nur Camii,
Kırıkkale Türkiye


Philips Color Kinetics ürünleri ile aydınlatılan Kırıkkale Merkez Nur Camii, IALD tarafından düzenlenen uluslararası yarışmada tasarımı ile "Award of Merit" ödülüne layık görüldü.
Kırıkkale Nur Camii

Tam anlamıyla ideal seviyede
ışık uygulaması

ve sıcak beyaz ile soğuk beyaz ışığın dengeli kullanımı mimari yapının karakterini tamamlamıştır.

 

- International Association of Lighting Designers

Müşteri İhtiyacı


Tasarım yaklaşımı, caminin manevi kimliğini vurgulamak ve Kırıkkale şehri için bir simge oluşturmak üzere kurgulandı. ZEVE tasarım ekibi, aydınlatma uygulamaları ile mimari elemanları vurgulayıp yapıya derinlik katarak ve mümkün olduğunca yüzeyleri ve malzemeleri ayırt etmek suretiyle bu görkemli yapıyı güçlendirme ve tanımlamayı amaçladı.

Amaç


Işık ve gölge kullanımı ile yapıya form ve tanım verilmesi hedeflenmiştir. Renk sıcaklıkları, aşağıdan yukarıya devam eden bu karmaşık yüzeyler arasında ince geçişler sağlayabilmek için dikkatlice seçilmiştir. Ana kubbe ılık beyaz ton ile aydınlatılırken, kubbe kasnağı pencereleri ve fil ayaklarında sıcak beyaz kullanılmış, spotlar ve yüzey yıkayıcı ürünler sarı renk seçilerek yapı boyunca birçok farklı noktada mistik bir görünüm ve kontrast oluşturulmuş, gölgede kalan Alem’ler üzerinde yaratılan ışık parıltıları ile bu desteklenmiştir. Çeyrek kubbeler gölgede bırakılarak kubbe altı pencereler belirginleştirilmiştir. Büyük pencereler dar açılı ışık hüzmeleri ile tanımlanarak aralarında keskin karanlık yüzeyler oluşturulmuştur. Aydınlatılan yüzeyler arasında ahenk sağlayabilmek için farklı optikler ve güçlerde ışıklıklar kullanılmıştır. Her şerefe altında aydınlık seviyelerinin aynı olması hedeflenmiştir. Mimarinin gündüz görünümünü korumak amacı ile ürünler yüzeyler ile aynı renkte boyanmış ve mümkün olduğunca oyuklara ve saksı arkalarına yerleştirilmiştir.

 

Enerji tüketimi LED ürün kullanımı ve farklı zaman dilimlerinde uygulanan opsiyonel aydınlatma senaryoları ile minimize edilmiştir. Gece ışık senaryosu gökyüzünü koruyarak güzel ve duyarlı bir denge oluşturmuştur.

 

Ana kubbe ılık beyaz ton ile aydınlatılırken, kubbe kasnağı pencereleri ve fil ayaklarında sıcak beyaz kullanılmış, spotlar ve yüzey yıkayıcı ürünler sarı renk seçilerek yapı boyunca birçok farklı noktada mistik bir görünüm ve kontrast oluşturulmuş, gölgede kalan Alem’ler üzerinde yaratılan ışık parıltıları ile bu desteklenmiştir.

 

Çeyrek kubbeler gölgede bırakılarak kubbe altı pencereler belirginleştirilmiştir. Büyük pencereler dar açılı ışık hüzmeleri ile tanımlanarak aralarında keskin karanlık yüzeyler oluşturulmuştur. Aydınlatılan yüzeyler arasında ahenk sağlayabilmek için farklı optikler ve güçlerde ışıklıklar kullanılmıştır. Her şerefe altında aydınlık seviyelerinin aynı olması hedeflenmiştir.

 

Mimarinin gündüz görünümünü korumak amacı ile ürünler yüzeyler ile aynı renkte boyanmış ve mümkün olduğunca oyuklara ve saksı arkalarına yerleştirilmiştir. Aydınlatma tasarımı ZEVE tarafından yapılan Kırıkkale Nur Cami, 27 Nisan 2016’da San Diego, CA USA’da IALD (International Association of Lighting Designers) tarafından düzenlenen 33. uluslararası aydınlatma tasarım yarışmasında “Award of Merit” ödülüne layık görüldü. Kazanan projeler dünyanın her yerinden en yenilikçi ve ilham verici tasarımlar arasından seçildi.

Değerlendirmelerinde jüri, “Tam anlamıyla ideal seviyede ışık uygulaması ve sıcak beyaz ile soğuk beyaz ışığın dengeli kullanımı mimari yapının karakterini tamamlamıştır” diyerek övgüde bulunmuştur. Bir başka jüri değerlendirmesinde “Caminin güzel ve hassas 3 boyutlu modellemesi, mimari formu güçlendirecek bir aydınlatma çözümüne olanak sağlamış ve renk sıcaklıkları seçiminde planlanmış ve başarılı bir yaklaşıma imkan vermiştir” denilmiştir.

 

 

 

Proje ekibi

Türk Diyanet Vakfı Kırıkkale Şubesi

Müşteri

Saner Kırık

Philips Proje Müdürü

İdris Ekinci

Crea if Fotoğraf Ajansı

Ayrım Yaser Talu

Aydınlatma Tasarımcısı

Zeve Mühendislik

 

Necip Dinç

Proje Mimarı

İlgili referanslar