Daha fazla marka

Göz Alıcı

Abdülhamid Han Camii

Abdülhamid Han Camii, Kahramanmaraş, Türkiye


20.000 kişi kapasiteli ve Türkiye'nin 4. büyük, Kahramanmaraş'ın ise en büyük camisi olan Abdülhamid Han Camii, Philips Aydınlatma ile yeni siluetine kavuştu.
Abdülhamid Han Camii Philips dış cephe aydınlatma projesi

Kahramanmaraş'ın
en görkemli

mabedi Abdülhamid Han Camii, yeni yüzüyle şehre farklı bir siluet, turizme ise canlılık katacak."

 

- Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi

Abdülhamid Han Camii sütun aydınlatma
Abdülhamid Han Camii sütun aydınlatma

Müşteri İhtiyacı


Türkiye'nin 4. büyük camiisi olan yapının,  şehrin silüetini destekleyecek bir simge olması amaçlandı. Bu kapsamda yapılan aydınlatma projesi ile camiinin gündüz saatlerindeki heybetinin geceye taşınması hedeflendi.
Abdülhamid Han Camii minare aydınlatma

Doğru Aydınlatma


Mimar Hacı Mehmet Güner tarafından 1993 yılında başlanılan Camii, 4 fil ayağı üzerine kurulmuştur. 3.600m2 lik alana sahip caminin 4 minaresi, toplam 32 adet kubbesi bulunmaktadır.

Yapıda sıcak ve soğuk beyaz uygulamalarının yanı sıra RGB armatürlere de yer verilmiştir. Tüm bu renk seçenekleri toplam bir hikayeyi destekler nitelikte yapı yüzeyine dağıtılmıştır.

3 parça olarak ele alınan yapıda, en alt kademede sütunlar Vaya Flood LP RGB armatürler ile vurgukanırken, arka koridorda duvar resimlerini vurgulayan sıcak beyaz ışık tercih edilmiştir.

Giriş sütünlarında yaratılan RGB senaryo, ana kubbenin etrafında konumlanmış küçük kubbelerdeki uygulama ile desteklenerek, bütünlük sağlanmıştır. Bu renkli sütunlar tarafından sarmalanan ana kubbede ise minarelere konumlandırılmış Deco Flood armatürler ile homojen ve yumuşak bir aydınlatma sağlanmıştır.

Minareler ise cephe ile uyumlu bir şekilde Vaya Flood sıcak beyaz armatürler ile aydınlatılarak, yapının heybeti vurgulanmıştır.

Yapıda uygulanan bu senaryoyu tamamlamak üzere avluda konumlanmış şadırvanın dış cephesinde soğuk beyaz, iç kubbesinde ana yapının sütunları ile uyumlu RGB uyguluma yapılarak hem ana yapıdan farklılaştırılmış, hem de iki yapı arası uyum sağlanmıştır.

Tüm bu mimari unsurları içeren avluya girişte bulunan kapı için ise sıcak beyaz aydınlatma uygulanarak samimi bir karşılama sağlamak amaçlanmıştır.

Philips Vaya Flood Armatür

Vaya Flood Low Power G2

 

Duvar Sıyırma Uygulamaları için kullanılmaktadır. 

Philips Vaya Linear Armatür

Vaya Linear MP, RGB

 

Duvar Yıkama/Boyama Uygulamaları için kullanılmaktadır.

Ödüllü Mimari Aydınlatma

Proje ekibi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi

Müşteri

HD Mühendislik

Philips Aydınlatma Proje Partneri

Olcay Karamusaoğlu

Philips Aydınlatma Tasarımcısı

Berk Çalışkan

Philips Aydınlatma Proje Yöneticisi

İlgili Referanslar