Daha fazla marka

Haliç'in Feneri

Galata Kulesi

Galata Kulesi,
İstanbul, Türkiye


İstanbul'un en önemli sembollerinden biri olan Galata Kulesi, 5.yy'da Bizanslılar tarafından fener olarak inşa edilmiş, daha sonra savunma kulesi olarak kullanılmıştır. Kule yeni cephe aydınlatmasıyla adeta kuruluş amacına geri dönmüş ve Haliç'i aydınlatan bir fenere dönüşmüştür.
Philips Aydınlatma Galata Kulesi Projesi

Philips
Aydınlatma

olarak İstanbul için bu kadar önemli bir sembolün yeniden aydınlatılmasında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz."

 

- Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Eran Görgen 

Philips_Aydinlatma_Galata
Philips_Aydinlatma_Galata_kulesi

Müşteri İhtiyacı


Galata Kulesi'nin geceleri bir referans noktası olarak kendini ifade etmesine olanak sağlayabilecek, formu ve mimari özelliklerini vurgulayan, akılda kalıcı bir mimari aydınlatma tasarımı yapılması hedeflenmiştir. Kulede yapılan testlerde, teknik ve estetik açıdan en uygun ürünlerin seçilmesi amaçlanmıştır.
philips_aydinlatma_galata_kulesi

Doğru Aydınlatma

Bağımsız aydınlatma tasarımcısı Nergiz Arifoğlu, tasarımını şu cümlelerle anlatıyor: "Kulenin dikkat noktalarından bir tanesi, tuğla ile örülmüş büyük ve derin kemerli pencereleri olan, restoran ve önünde çepeçevre balkonu olan üstündeki cafe katıdır. Her iki katta da içerideki atmosferi ve görsel konforu bozmadan dışarıya bakışı sağlayan bir aydınlatma yapılmıştır. Kule üzerinde bulunan restoran katı ve cafe katı eski ateş tuğla rengini ortaya çıkartacak, İstanbul’un gecedeki genel silüet renklerine uyumlu, ancak farklı tonu ile diğerlerinden ayrılan kiremit tonu, günbatımı kızıllığı ve alev rengi sıcaklığında özel bir renk karışımı seçilerek aydınlatılmıştır.
 

Kulenin balkon demirlerinin tutunduğu babaların ön alınlarında dönerek tekrarlayan küresel ışık kaynakları ile parıltı ve dairesellik etkisi attırılmıştır.
 

Kulenin üzerinde bulunan külah, küçük ebatlı ancak yüksek güçlü Philips eW Blast Powercore armatürler ile aydınlatılarak tepede toplanma etkisi vurgulanmıştır. Külah aydınlatmasında kullanılan armatürler aynı zamanda alemi de aydınlatarak tepede parlamasını sağlamaktadır. Yüzyıllardır hikayelerde anlatılan ve günümüze kadar gelen Galata Kulesi ile Kız Kulesinin birbirine kavuşamadıkları dillere destan olmuş aşkı aydınlatma tasarımında da bir simge olarak yer aldı. Gece masalsı yeni bir görüntüsü ile yükselen kulenin külahında yer alan ve tüm İstanbul’u gözetleyen küçük pencerelerden göz kırparcasına,  zaman zaman çakarak yanıp sönen ışıklar, Galata Kulesi'nin Kız Kulesi'ne bitmeyecek olan aşkının bir başka ifadesi."

Proje ekibi

Nergiz Arifoğlu / LIGHTSTYLE

Aydınlatma Tasarımcısı

İBB, İstanbul Enerji A.Ş.

Müşteri

Saner Kırık

Philips Aydınlatma Satış Direktörü

İzlen Yaylalı

Philips Aydınlatma Proje Yöneticisi

Sevim Kösem

Philips Aydınlatma Specifier