Daha fazla marka

Edirne Tunca Köprüsü

Cephe Aydınlatması

Tunca Köprüsü
Edirne, Türkiye

 

Philips, LED aydınlatma çözümleri ile tarihi yapılarımız için farkındalık yaratıyor.

Philips, LED aydınlatma çözümleri ile tarihi yapılarımız için farkındalık yaratıyor.

400 yıllık
Tunca köprüsü

LED teknolojisiyle aydınlandı."

 

- International Association of Lighting Designers

Aydınlatma, Dış Cephe Aydınlatması,Edirne Tunca Köprü,Edirne,Philips aydınlatma,C-Splash 2, Color Graze MX Powercore,Color Blast Powercore, Ilti Luce Lux20, ProFlood

Müşteri İhtiyacı


Tarihi eser aydınlatması, geçmişimizi geleceğimize bağlayan, kültürümüzü ve gerçek geçmişimizi öne çıkaran eserlerin daha güzel anlaşılması ve korunması için faydalanılabilecek başlıklardan birisidir. Kültür varlıklarımız içinde yer alan tarihi yapılarımızın korunması, sadece bu konuda uzmanlaşmış ekiplerin sorumluluğunda olarak algılanmamalıdır. 
Korumaya, tarihi yapıları yaşatarak ve bu yaşayışa şehir sakinlerinin de katılımını sağlayarak, çok daha geniş kapsamlı bir boyut kazandırılabilir. Edirne Valiliği’nin bu konudaki hassasiyeti ile başlayan sürecin ilk adımı olarak, Tunca (Ekmekçioğlu Ahmet Paşa) Köprüsü ele alınmıştır.
Philips LED aydınlatma çözümleri ile tarihi yapılarımız için farkındalık yaratıyor.

Doğru Aydınlatma


Projenin temel amacı, köprüyü gece de aktif bir destinasyon haline getirmektir. Proje, özellikle iki açıdan şehire katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Birinci hedef, mimari aydınlatma sayesinde şehirde sosyal hayatın merkezi olabilecek bir alan yaratmak; diğer bir hedef ise aydınlatma sayesinde akşamları trafiğin daha rahat işleyebilmesidir. Proje tasarım sürecinde 3 ana noktaya çözüm bulunması gerekmiştir.

 

1) Tunca köprüsü konumu itibariyle şehir merkezinden uzak ve görece düşük ışık seviyelerinin bulunduğu bir lokasyondadır. Bu sebeble projede, ortamın ışık seviyesiyle paralel olacak şekilde , bölgede ışık patlaması yaratmayacak bir tasarım uygulanmıştır. Enerji tüketimi LED ürün kullanımı ve farklı zaman dilimlerinde uygulanan opsiyonel aydınlatma senaryoları ile minimize edilmiştir. Gece ışık senaryosu gökyüzünü koruyarak güzel ve duyarlı bir denge oluşturmuştur.

 

2) Bölgedeki su taşkınları sebebiyle su altında kalacak armatürlerin sürdürülebilirliğini sağlamak adına  basınçlı suya karşı koruma sınıflı armatürler tercih edilmiştir. 

 

3) Tunca köprüsünün tarihi eser olması nedeniyle, köprü etrafına kurulan özel metal konstrüksiyon bağlantı aparatları kullanılarak armatür montajı bunlar üzerine gerçekleştirilmiş ve bu işlem köprüye çivi bile çakmadan  tamamlanmıştır.

Edirne

Tunca Köprüsü

Proje ekibi

T.C. Edirne Valiliği

Müşteri

Onur Yiğit

Aydınlatma Tasarımcısı

Deniz Rüya

Proje Satış Temsilcisi

Lumicom Aydınlatma

Proje Partneri

İlgili referanslar