Daha fazla marka

Friends Arena için çarpıcı ortam,

başarılı atmosfer

Friends Arena,
Solna, İsveç


Modern stadyum aydınlatmasının, Friends Arena'nın uzaktaki hayranları büyülemesine nasıl yardımcı olduğunu keşfedin
Philips tarafından aydınlatılan Friends Arena, İsveç'teki çarpıcı dış cephe

Mimari
aydınlatmanın

yumuşak renk değişiklikleri ile sakin olması gerekliydi. Işık ayarının, dış cephenin farklı renklerde boyandığı izlenimini vermesi için belli bir dengeliliğe ihtiyacı vardı ve bu, bizim gerçekten başarılı olduğumuz bir şey oldu."

 

- Helena Åkerberg, aydınlatma mimarı. Lighthouse AB

Friends Arena, İsveç'teki renk değiştiren ön cephe
Philips tarafından aydınlatılan Friends Arena, İsveç'teki renk değiştiren çarpıcı ön cephe

Müşteri İhtiyacı

 

İsveç'in yeni ulusal arenasının dev bir aydınlatma sistemine ihtiyacı vardı. Ancak, 65.000 kapasiteli alan için orijinal bir dış cephe aydınlatması çok pahalıydı ve sürdürülmesi imkansızdı. Aydınlatma tasarımı ajansı Lighthouse AB, Philips teknolojisini kullanarak daha pratik bir plan ile ortaya çıktı.

Spor sahaları için Philips aydınlatma ile etkili şekilde aydınlatılan Friends Arena stadyumu

Doğru aydınlatma 


Yeni inşa edilen, modern mimarisi ile Friends Arena'nın taze ve heyecan verici bir aydınlatmaya ihtiyacı vardı. Fikir, herhangi bir etkinliğe uyacak şekilde değiştirilebilir, yaşayan bir dış cephe inşa etmekti. Bunu elde etmek için, tasarımcılar, yukarıdan ve aşağıdan 24 metre uzunluğundaki dış cepheyi aydınlatmaya yetecek kadar güçlü bir RGB stadyum aydınlatması sistemini istedi.

 

Philips iColorGraze çarpıcı bir ortam sunmaya hazırdı. Düşük enerji tüketimine rağmen, bir canlı renk duvarı oluşturarak, uzun bir mesafe boyunca ışığı yansıtabilmektedir. Armatürler, dengeli bir görüntü için her 3 metrede bir yerleştirilmiştir ve bu konumlandırma kolay bakımı sağlamaktadır. Mimar ile işbirliği yapılarak, ışığı çekici şekilde zenginleştirmek ve yansıtmak üzere doğru ton ve dokudaki bir alçı seçildi.

 

Alanın içinde, 316 ArenaVision armatürler, hayranlar ve oyuncular için kristal netliğinde görünümler oluşturarak sahayı aydınlatmaktadır. Bu projektörler, minimum enerji tüketirken, sahanın aydınlatılması hedefini elde etmektedir. Ek olarak, armatürler, FIFA gerekliliklerini karşılayarak, TV yayınları için ışık seviyesini 3500 lüksün altında tutmak üzere ayrı ayrı yönlendirilmektedir. Tüm hedeflerin elde edildiği proje, Friends Arena için ortalığı çınlatan bir zafer oldu.


LED ön cephe aydınlatması bir anda renk değiştirebilir, böylece stadyum dış cephesi, takım renklerini yansıtacak şekilde değişebilir veya mevsimsel etkinliklere uyarlanabilir. Hangi renk olursa olsun, çarpıcı ışık duvarlarının, ziyaretçileri uzaktan büyüleyeceği kesindir.

 • ColorGraze MX Powercore
  ColorGraze MX Powercore
  Birçok mimari yapının, minimum mesafeden, birden fazla katı aydınlatabilecek, doğrusal bir armatüre ihtiyacı vardır. Gayrimenkul sahiplerinin ya da son kullanıcıların, kurumlarına ...
 • ArenaVision MVF404
  ArenaVision MVF404
  The ArenaVision MVF404 floodlight – designed for outdoor sports stadiums – dramatically increases the theatrical and emotional impact of sports for TV audiences and spectators, whi...

Hayranları
gururlandırır 

Ekip

Peab AB

İnşaat şirketi/Müşteri

Helena Åkerberg, Lighthouse AB

Aydınlatma mimarı

İlgili Referanslar

 • Emirates Arena

  Emirates Arena

  Çığır açan projektörlerin Emirates Arena'daki fantastik spor görüşünü nasıl sağladığını öğrenin

 • Ghelamco Arena

  Ghelamco Arena

  Dış cephe aydınlatmasının yeni Ghelamco Arena'nın parlamasına nasıl yardımcı olduğunu öğrenin

 • Sinan Erdem Spor Salonu Dinamik LED Saha Aydınlatma Uygulaması

  Sinan Erdem Spor Salonu Dinamik LED Saha Aydınlatma Uygulaması

  Sinan Erdem Spor Salonu’nun saha ve tribün aydınlatmaları Philips Aydınlatma tarafından yenilendi. Türkiye'nin ilk dinamik LED saha aydınlatma uygulaması.

 • Allianz Arena

  Allianz Arena

  16 milyon renk veren ve %60 enerji tasarrufu sağlayan ActiveSite dış cephe LED aydınlatma sistemi.